Adj el mindent májusban?

Kripto körkép heti hírösszefoglaló BitcoinBázis

A Bitcoin múlt kedden áttörte a 90 000 dolláros szintet, majd péntekre elérte már a 96 000 dollárt is – ezzel kéthavi csúcsra jutott. Ez azt jelenti, hogy kevesebb mint két hét alatt több mint 20 000 dollárt emelkedett az április eleji, 75 000 alatti mélypontról.

Azóta azonban a lendület megtorpant.

Az árfolyam napok óta egy szűk sávban, 93 000 és 95 000 dollár között mozog. A vevők és az eladók közötti erőviszony kiegyenlítődött, és egyik fél sem tudott irányt szabni a piacnak – így a következő nagyobb mozgásra még várni kell. De meddig?

Bitcoin árfolyam alakulása a héten

Bitcoin árfolyam alakulása a héten

A hét legfontosabb kriptovaluta hírei egy helyen

A korábban MicroStrategy néven ismert Strategy vállalata 4,2 milliárd dolláros nettó veszteséget jelentett 2025 első negyedévében. Aggodalomra azonban nincs ok. Az új szabályok értelmében a digitális eszközökkel rendelkező vállalatoknak a piaci árak alapján kell jelenteniük azok értékét a beszámolási időszak végén, függetlenül attól, hogy tervezik-e eladni azokat vagy sem.

A PayPal szerint az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet felhagyott a fizetési óriás amerikai dollár alapú stabilcoinjával kapcsolatos vizsgálatával. A legutóbbi bejelentésében a cég kiemelte, hogy a SEC februárban értesítette arról, hogy a felügyelet „végrehajtási intézkedés nélkül lezárja ezt a vizsgálatot”.

Az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) újabb halasztást jelentett be az altcoinokhoz kötődő tőzsdén kereskedett alapok (ETF-ek) ügyében. A Ripple mellett a Dogecoin és a HBAR ETF döntésére is őszig kell majd várni.

Új fordulatot vett James Howells története. Ő az a brit informatikus, aki véletlenül kidobott egy olyan merevlemezt, amelyen több mint 800 millió dollárnyi Bitcoin volt. Egy amerikai szórakoztatóipari startup, a Lebul megszerezte a jogokat, hogy filmet, podcastet és közösségi tartalmat készítsen a „kincsvadászatról”.

***VIGYÁZZ! CSALÁS!***

A Ledger a héten megerősítette, hogy csalók olyan leveleket küldenek a felhasználóknak, amelyekben a hardvertárca-gyártónak adják ki magukat, és a privát kulcsok megadását kérik.

Mi vár a Bitcoinra a májusi szezonális trendek szerint?

Ahogy beköszönt a május, a klasszikus tőzsdei mondás ismét előkerül a befektetők körében.

„Sell in May and go away” – azaz Adj el májusban, és térj vissza ősszel”

Ez a több száz éves piaci bölcsesség arra utal, hogy májustól októberig gyengébben teljesítenek a pénzügyi eszközök, így érdemes lehet kiszállni, és csak ősszel visszatérni a piacra.

De vajon érdemes ezt a logikát a Bitcoinra is alkalmazni?

Mi történik májusban a Bitcoin piacán?

A hagyományos piacokon a nyári hónapokban gyakran csökken az aktivitás. A nagy intézményi szereplők szabadságra mennek, kevesebb a kereskedés, és általában a hozamok is visszafogottabbak. A Bitcoin – bár decentralizált és emiatt a kereskedés mindig nyitva van – egyre inkább követi a hagyományos piacok ritmusát. Főleg mióta több intézményi szereplő is megjelent a kriptopiacon.

Az adatok ráadásul azt mutatják, hogy a május nem mindig kedvezett a Bitcoinnak.

Bitcoin szezonalitás 2025 május

Bitcoin szezonalitás – 2025 május

A havi hozamokat mutató táblázat szerint 2021-ben például 35%-ot esett, 2022-ben a Terra (LUNA) összeomlása miatt szintén jelentős, 15%-os mínuszban zárt. 2023-ban ugyan csak kis mértékben esett a BTC ára, sőt 2019-ben 52%-kal emelkedni is tudott – tehát van kivétel is, de az irány összességében inkább a gyengülés irányába mutat.

Mi jöhet most?

Az idei év első negyedéve kifejezetten erős volt: a Bitcoin majdnem elérte a 100 000 dolláros álomhatárt. Sok kereskedő még mindig optimista, de egyre többen teszik fel a kérdést: vajon most jön a korrekció?

A makrogazdasági környezet sem segít: az amerikai GDP gyengülése és a recessziós félelmek növelik a bizonytalanságot. Igaz, ha jönnek a kamatcsökkentések, az lendületet is adhat a piacnak – de az időzítés és a reakciók egyelőre kiszámíthatatlanok.

A mémcoinok és spekulatív altcoinok különösen sérülékenyek lehetnek most. A közelmúltban látott hype-hullám könnyen kifulladhat, ha a piac általánosságba lefelé fordul. Az ilyen szakaszokban ugyanis a befektetők gyakran először a legkockázatosabb eszközöktől szabadulnak meg.

Az „adj el májusban” mondás nem törvényszerű, de a múltbeli adatok szerint van benne igazság. A Bitcoin – ahogy a piac érik – egyre inkább együtt mozog a hagyományos részvénypiacokkal, és a szezonális hatások is éreztetik a hatásukat.

Nem kell pánikolni, de az óvatosság nem árt.

Megjöttek az áprilisi makroadatok, ami igencsak vegyes képet fest

A héten először szerdán az amerikai GDP adatok hoztak egy kis volatilitást a piacra.

2025 első negyedévében az amerikai gazdaságról ugyanis kiderült, hogy váratlanul zsugorodott. Ilyenre három éve nem volt példa. A negatív GDP adatra reagálva Trump egyértelműen hárított minden felelősséget, a Biden adminisztrációra kenve minden problémát.

Majd pénteken kiderült, az Egyesült Államokban áprilisban 177 ezer új munkahely jött létre, ami jelentősen meghaladta a várt 130 ezres adatot. A munkanélküliségi ráta pedig 4,2% maradt, ahogy az elemzők számították. A piacok első reakciója vegyes volt: míg az amerikai részvényindexek emelkedtek, a Bitcoin árfolyama kissé visszacsúszott.

Amerikai foglalkoztatási adatok - 2025 május

Amerikai foglalkoztatási adatok – 2025 május

De miért számít ez a kriptósoknak?

A munkaerőpiac ereje közvetetten befolyásolja a FED kamatdöntéseit. Ha túl erős a gazdaság, akkor kevésbé sürgős a kamatcsökkentés, ami pedig általában nem jó hír a kockázatos eszközöknek – mint például a Bitcoin számára. A piac eddig abban reménykedett, hogy már júniusban jöhet kamatvágás, de a mostani adat ezt a reményt lehűtheti.

Erős a kísértés, hogy csökkenjen a Bitcoin ára

Az utóbbi napokban jelentkező emelkedés ereje elmaradt a korábban tapasztaltaktól. A Bitcoin árfolyam elérte ugyan a 97500 dolláros szintet, ami a legmagasabb szint február 21-e óta, de lehet, hogy hamarosan jön a korrekció, ha az emelkedéshez nem társul nagyobb forgalom.

A népszerű elemző, TheKingfisher szerint a megbízási könyvekben jól látszik: a bizonyos alsóbb zónákban hatalmas mennyiségű long pozíció vár likvidálásra – különösen 91 000 dollár alatt. Ezzel szemben a mostani ár felett alig van szinte short pozíció, ami erősen aszimmetrikus képet mutat.

Bitcoin megbízások az order bookban egyoldalúak

Bitcoin megbízások az order bookban egyoldalúak

Ez azt jelenti, hogy lefelé erősebb a piac húzóhatása, vagyis nagyobb eséllyel következhet be árfolyamcsökkenés, mint további emelkedés.

A Glassnode elemzése is óvatosságra int.

Bár az árfolyam átlépte a fontos szintet tartó 111 napos mozgóátlagot és a rövid távú spekulánsok költségszintjét, ezek a szintek még nem bizonyultak tartós támasznak. Ha az ár nem tud felettük maradni sokáig, ismét elindulhat a csökkenés, és sok befektető visszacsúszhat a nem realizált veszteség zónájába.

Bitcoin spekulánsok árfolyamszintje, forrás: Glassnode

Bitcoin spekulánsok árfolyamszintje, forrás: Glassnode

Most magas a kockázat, és nem biztos, hogy az árfolyam bírja a nyomást.

Kritikus szinthez közelít a Bitcoin eladási nyomása

Miközben a Bitcoin ismét többhavi csúcson jár, ez egyre több befektetőt csábít profitrealizálásra. Még akár azokat is, akiket eddig 💎 🙌 gyémánt kezeknek 💎 🙌 tartottak, vagyis akik hosszú távon tartják az érméiket.

A Bitcoin hosszútávú befektetőinek árfolyamszintje, forrás: Glassnode

A Bitcoin hosszútávú befektetőinek árfolyamszintje, forrás: Glassnode

A Glassnode elemzése szerint a hosszú távú befektetők (LTH – Long-Term Holders), akik legalább hat hónapja nem mozdították BTC-jüket, jelenleg átlagosan közel 350%-os nem realizált nyereségben ülnek. Ez egy történelmi szempontból is kulcsfontosságú szint.

A statisztikák alapján az LTH csoport akkor kezd el komolyabban eladni, amikor elérik ezt a 350%-os profithatárt – vagyis amikor már megháromszorozták a befektetett pénzüket. A Glassnode szerint ez az árfolyam körülbelül a 99 900 dolláros szintnél jön el.

Ez azt jelenti, hogy ha a Bitcoin árfolyama tovább emelkedik és megközelíti a 100 000 dollárt, akkor megnőhet az eladói nyomás. Ez pedig csak erős vevő oldalról érkező kereslettel lehet majd ellensúlyozni. Vagyis a következő hetekben kulcsfontosságú lesz, hogy hogyan reagál a piac, ha elérjük ezt a lélektani határt.

A következő lépés a 97 ezer dollár leküzdése lenne

Az AliCharts elemző szerint úgy tűnik, a Bitcoin most újra le akarja tesztelni a 95 700 dolláros támaszt.

Bitcoin támasz és ellenállás szintjei

Bitcoin árfolyam támasz és ellenállás szintjei

Az Intotheblock adatai alapján a kulcsfontosságú ellenállási szint 97 530 dollárnál van — ha az ár áttöri ezt, akár új történelmi csúcsok is jöhetnek. Lefelé a legfontosabb támaszok 93 700 és 82 000 dollárnál találhatók, ha a 95 ezer dollárt nem sikerül megtartani.

A piac most érzékeny, így a következő napokban ezek a szintek döntő szerepet játszhatnak az irány meghatározásában. Ha a Bitcoin nem tud kitörni felfelé, nőhet a korrekció esélye, viszont ha sikerül, megnyílhat az út az új csúcsok felé.

Bitcoin árfolyam sáv

Megjelent a BitcoinBázis oldalon.

Related Content

Leave a Comment