Beperelték a Strategyt a bitcoin vásárlások miatt






Bár a technológiai szektorban ismét a fellendülés látszik, a korábban MicroStrategy néven ismert vállalat nem innovatív megoldásai miatt került a reflektorfénybe. Az óriási bitcoin-vásárlásokról ismert vállalatra most egy friss csoportos per vár, ugyanis Michael Saylor vállalata könnyen lehet, hogy megsértette az értékpapírtörvény több pontját is.

Miközben a vállalat újabb 7390 BTC-t halmozott fel, az SEC szerint félrevezető és hiányos nyilatkozatokat tettek a bitcoin-stratégiával kapcsolatos kockázatokról és nyereségességi kilátásokról. Mi lesz most a Strategy-vel?

A Strategy elhíresült története

A 2024 végén Strategy-re átkeresztelt vállalat több mint egy felhőszolgáltatásokkal foglalkozó szoftvercég. A vállalati bitcoin ETF szerepét betöltő Strategy még 2020-ban indította be nagyszabású bitcoin-stratégiáját, ami elsősorban Michael Saylor alapító és ügyvezető igazgató nézeteihez igazodik. Az akkor még MicroStrategyként ismert vállalat már öt éve konvertálja át szabad készpénzállományát bitcoinra azzal a céllal, hogy a cég treasury politikája és értékajánlata gyakorlatilag a BTC árfolyammozgásaitól függjön. Ez kiterjed természetesen a bitcoin-fedezetű termékkínálatra is, amivel a vállalat extra tőkét kíván bevonni a vállalati működésbe.

2025 májusára a Strategy már 576 230 BTC-t birtokol, amelyeket összesen mintegy 40,2 milliárd dollárért vásároltak, átlagosan 69 726 dolláros árfolyamon. A jelenlegi piaci árfolyam

BTC Price
BTC Price
alapján ez 19,2 milliárd dolláros, 47%-os nem realizált nyereséget jelent. Az újabb, 765 millió dolláros vásárlás a kriptopiac 100 000 dollár feletti áttörésével párhuzamosan történt – ezzel a Strategy továbbra is példátlan módon tőkésíti meg a Bitcoin emelkedését.

Michael Saylor 2025. május 18-i X-bejegyzése (Twitter), amelyen saját Bitcoin-portfólióját követő grafikon látható. A grafikonon a vásárlási pontok, az átlagos Bitcoin-vételár és a jelenlegi érték is szerepel, jelezve, hogy portfóliója közel 49,99%-os növekedést mutat. A poszt szövege: „Never short a man who buys orange ink by the barrel.”

„Soha ne shortold azt, aki hordószámra veszi a narancssárga tintát” – írja Saylor, miközben portfóliója 49%-os pluszban van.

Mi áll a jogi vita hátterében?

2025 májusában a Pomerantz LLP ügyvédi iroda csoportos keresetett nyújtott be a Strategy és annak vezetői ellen. Ez magában foglalja Michael Saylor alapítót, Phong Le vezérigazgatót és Andrew Kang pénzügyi igazgatót. A vádirat szerint a Strategy vezetősége megszegte az 1934-es Értékpapírtörvény 10b, 20a, valamint 10b-5 alpontjait. Ez lényegében annyit tesz, hogy félrevezető és hiányos nyilatkozatokat tettek a vállalat bitcoin-stratégiájával kapcsolatos kockázatokról és nyereségességi kilátásokról.

A felperesek szerint a cég alulbecsülte a Bitcoin volatilitásával járó kockázatokat, ezáltal félrevezette a befektetőket. A kritikusok szerint azonban az ügynek kevés alapja van: ahogy egy elemző fogalmazott az X-en, „egy olyan céget vesz valaki, amely nyíltan ‘leverage on Bitcoin’-ként definiálja magát – mit vártak?”

A vállalat új könyvelési szabályok miatt 5,91 milliárd dolláros nem realizált veszteséget jelentett, ami rövid távon megingathatja a jövedelmezőségi kilátásokat, noha az elemzők szerint a Strategy három éven belül ismét nyereségessé válhat.

Hatás a piacra – és a jövőre

A jogi vihar ellenére a Strategy részvényei az elmúlt hónapban 30%-kal emelkedtek, összhangban a Nasdaq technológiai szektorának pozitív teljesítményével. A befektetői hangulatot vélhetően az is javította, hogy a cég új, mesterséges intelligenciára épülő adatfeldolgozó termékeket vezetett be, amelyek diverzifikált bevételi forrást kínálhatnak.

A MicroStrategy Inc. (MSTR) részvényeinek év eleje óta (YTD) mutatott árfolyamgrafikonja, amely 2025-ben eddig 38,97%-os emelkedést mutat. A grafikonon az árfolyam alakulása 2025 februárjától májusig látható, záróár: 416,92 USD.

A MicroStrategy részvényeinek árfolyama közel 39%-kal emelkedett 2025-ben – a Bitcoin-mágnás Michael Saylor stratégiája megtérülni látszik.

A bitcoin-treasury stratégia nemcsak figyelmet, de követőket is generált: a japán Metaplanet és a bahreini 10X Capital, valamint legújabban az AsiaStrategy is átvették a modellt. A jelek szerint a vállalati Bitcoin-felhalmozás egyre inkább trenddé válik – ha nem is kockázatmentes, de potenciálisan nagy hozamú eszközosztályként.

Bár a Strategy kriptovalutához kötődő stratégiája merésznek számít a vállalati szektorban, az elmúlt öt év kiemelkedő, 3 278%-os részvényhozama kétségtelenül felkeltette a befektetők figyelmét. Ugyanakkor a jelenlegi jogi eljárás és a Bitcoin volatilitása emlékeztet arra, hogy a vállalat kilátásai szorosan összefonódnak az eszköz árfolyamával. A jövőbeli teljesítmény így jelentős mértékben függ a piac kedvező alakulásától – a jelenlegi modell magas hozamlehetőséget kínál, de érdemes a kockázatokat is tudatosan mérlegelni.

https://www./watch?v=videoseries




Related Content

Leave a Comment